Czym jest powięź i dlaczego powinniśmy o nią dbać?

Czym jest powięź i dlaczego powinniśmy o nią dbać?

Opublikowany

Znaczenie powięzi można uznać za bardzo ważne odkrycie współczesnej fizjoterapii i medycyny sportowej. Do niedawna nie doceniano jej roli, dzisiaj często uznaje się powięź za dodatkowy organ czuciowy znajdujący się wewnątrz naszego ciała. To właśnie ona pozwala nam postrzegać i kontrolować ruch naszego ciała.

Powięź.<br>

Powięź.

Powięź jest wielowymiarową tkanką miękką, która otacza nasze mięśnie, kości oraz narządy. Nadaje ciału formę i strukturę. Kształtuje jego wewnętrzną architekturę. Każdy mięsożerca z pewnością niejednokrotnie krojąc mięso napotkał cienką, białą błonę - tak właśnie wygląda powięź. Za pomocą powięzi transmitowana jest siła mięśni, dlatego jest ona uznawana za tak ważny element naszego aparatu ruchu. 
Powięź łączy ze sobą kości oraz mięśnie, w niej zawieszone są nasze  narządy, wyściela też nasz kręgosłup. Za części układu powięziowego  uznaje się także ścięgna, więzadła oraz krążki międzykręgowe.  Zagadnienie powięzi to nie tylko temat dla lekarzy, fizjoterapeutów czy  zawodowych sportowców. Ta z pozoru mało znacząca tkanka spełnia bardzo  ważną funkcję w życiu każdego z nas - w znacznym stopniu odpowiada za  to, jaki kształt ma nasze ciało. Jeżeli lekceważymy jej znaczenie,  narażamy się na ból, ryzyko kontuzji podczas uprawiania sportu czy po  prostu na sztywność stawów i mięśni powodującą dyskomfort w naszym  codziennym życiu. 
Dlaczego? Otóż nasz układ ruchu, jak każda maszyna,  wymaga regularnego i  odpowiedniego "naoliwiania". Tylko kiedy nasze  mięśnie oraz stawy są  zdrowe, elastyczne i sprężyste, a nasz układ  krążenia działa  prawidłowo, zapewniając odpowiednie dotlenienie i  nawodnienie układu  mięśniowego, jesteśmy w stanie z łatwością wykonywać  ruch w pełnym  zakresie i w każdym kierunku. Nasza mobilność i  sprężystość w bardzo  wysokim stopniu uzależniona jest od jakości  działania powięzi i stopnia  jej nawodnienia.

Powięź może ulegać  odkształceniu w skutek złej  postawy ciała. Może ulegać zgrubieniu,  blokować się tworząc zrosty, a  tym samym poczucie, iż jesteśmy ociężali,  a nasze ciało uległo  skrępowaniu i zmęczeniu. Częste doprowadzanie do  przetrenowania ciała,  złe wzorce ruchowe, niekorygowane wady postawy, a  także złe odżywianie,  słabe nawodnienie organizmu i przewlekły stres -  to wszystko wpływa na  funkcjonowanie powięzi odkształcając w niej  negatywny wzorzec. Taka  plastyczność powięzi ma również swoje zalety -  zapewnia jej możliwość  regeneracji. Kiedy przyjmujemy złą postawę ciała,  z czasem nasza powięź  gęstnieje w celu wsparcia sposobu w jakim  utrzymujemy ciało. Jeżeli  chcemy poprawić naszą postawę, powinniśmy  zacząć od rozluźniania i  nawadniania powięzi. 
Właśnie do tego celu  zostały zaprojektowane  produkty BLACKROLL. To  właśnie rolowanie za  pomocą wałka piankowego  zapewnia nawodnienie  powięzi, które następuje  poprzez masaż tkanek  głębokich. Regularnie  wykonywany masaż powięzi  zauważalnie poprawia  gibkość ciała i  sprawność naszego układu ruchu.  Dodatkowo pozbywamy się  napięcia i  polepszamy wydajność naszych mięśni.  Jest to szczególnie  ważne jeśli  regularnie trenujemy. Warto pamiętać, że  w powięzi lubią  zbierać się  toksyny z naszego ciała. Regularne  rolowanie czyli tzw.  uwalnianie  powięzi poprawi cyrkulację krwi w naszym  organizmie,  usprawni dopływ  tlenu do serca oraz pozostałych narządów i  tkanek, co  znacząco  przyspieszy przemianę oraz wydalanie toksyn. 
Dbanie o  powięź  za pomocą  regularnego rolowania zapewni naszemu ciału  zdrowy  wygląd i   samopoczucie, spowolni także proces jego starzenia.  Nawodniona i    rozluźniona powieź zapewni nam zdrowy ruch, szybszą  regenerację, pomoże   w treningach oraz pracy nad prawidłową postawą  ciała i uwolnieniem się   od napięcia.
BLACKROLL STANDARD<br>

BLACKROLL STANDARD

Udostępnij

Powiązane artykuły
Wykłady otwrte BLACKROLL® POLSKA na Targach FIWE!

temu

Autorski cykl wykładów otwartych przygotowany przez Master Trenerów  BLACKROLL® POLSKA kondensujący wiedzę opartą na najnowszych badaniach na  temat powięzi, współczesnych metodach terapii oraz formach  prozdrowotnego treningu, przygotowany z myślą o różnorodnych  zainteresowaniach i profilu pracy uczestników tragów FIWE. 
Zacznijmy od początku. Rolowanie przed treningiem

temu

Rolowanie przed treningiem to doskonały sposób na aktywizację mięśni i przygotowanie ich do wysiłku fizycznego. Kilkuminutowe rolowanie może z sukcesem zastąpić niektóre elementy rozgrzewki, uwolni powięź i rozgrzeje mięśnie. Dzięki temu trening staje się bardziej efektywny i bezpieczny - automasaż z użyciem wałka do ćwiczeń zmniejsza ryzyko kontuzji i przeciążenia mięśni. Rolką dedykowaną do tego typu aktywności jest rolka GROOVE posiadająca specjalne wypustki.
Witamy w świecie Blackroll - rolki i ich rodzaje

temu

Rolka, wałek do masażu, foam roller. Te proste przyrządy mają już swoje stałe miejsce w świecie sportu i rehabilitacji. Produkty Blackroll stale zyskują na popularności za sprawą swojej skuteczności oraz prostoty i bezpieczeństwa użytkowania. Są lekkie, nie wchłaniają wody ani potu, łatwo się czyszczą. Wykonane z wytrzymałej pianki nie tracą swojej twardości i nie odkształcają się. Są w pełni ekologiczne i hipoalergiczne, a odporność na wysokie temperatury pozwala na rolowanie się nawet podczas pobytu w saunie.
Roller Blackroll przyjacielem każdej kobiety

temu

Roller do masażu to obowiązkowy przyrząd, który każda trenująca kobieta powinna mieć na swoim wyposażeniu. Rollowanie to obowiązkowy element każdego treningu, dzięki niemu dbasz o prawidłowe funkcjonowanie swojego ciała, o dobrą kondycję. Regeneracja po treningu z użyciem wałka do masażu pozwala zapobiegać kontuzjom powstałym wskutek zmęczenia czy przetrenowania.